Biuro księgowe – kto może je prowadzić i jakie musi spełnić warunki

Zastanawiasz się, kto może prowadzić biuro rachunkowe i jakie warunki należy spełnić by zacząć świadczyć usługi księgowe? Biura zajmują się prowadzeniem w imieniu klientów ksiąg podatkowych i innych ewidencji związanych z finansami. Służą fachową poradą i dążą do zoptymalizowania kosztów w taki sposób, by klient na tym zyskał.

Rola biura księgowego jest niezwykle ważna. Właściwe wybrane usługi podatkowe sprawiają, że firma funkcjonuje sprawnie, a właściciel zyskuje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. W obecnych czasach, gdy przepisy ulegają nieustannym zmianą, trzeba być na bieżąco z wszelkimi nowinkami i nieustannie weryfikować nowe przepisy prawne. Biuro księgowe ma za zadanie pomóc klientowi odnaleźć się w gąszczu informacji i wybrać właściwą drogę. Profesjonalne usługi księgowe są na wagę złota. Czym zajmują się biura księgowe? W zakresie ich obowiązków (w zależności od ustaleń z klientem) może znajdować się między innymi:

  • Prowadzenie ksiąg rachunkowych na podstawie dowodów księgowych (księgi przychodów, rozchodów oraz księgi handlowe)
  • Prowadzenie ewidencji na potrzeby podatkowe (rejestry VAT) oraz zajmowanie się obsługą ubezpieczeń społecznych (rozliczanie zasiłków, deklaracji ZUZ itp.)
  • Sporządzanie listy płac
  • Tworzenie wyceny aktywów i pasywów
  • Przygotowanie sprawozdań finansowych
  • Przechowywanie dokumentów i dowodów księgowe oraz innych przewidziane w ustawie
  • Załatwianie szeregu spraw w urzędach (również w Urzędzie Skarbowym i ZUS) w imieniu klienta (po udzieleniu księgowemu stosownego pełnomocnictwa)
  • Profesjonalne doradztwo

Biuro księgowe ma za zadanie odciążyć właściciela firmy od zajmowania się sprawami związanymi z finansami i podatkami. Klient oszczędzony czas może poświęcić na dalszy rozwój biznesu. Na biurach księgowych spoczywa więc ogromna odpowiedzialność. Kto zatem może obecnie otworzyć biuro księgowe i jakie warunki musi spełniać?

 

Biuro księgowe w Lublinie – kto może je prowadzić?

Od 2014 roku biuro księgowe może założyć każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz jest niekarana za określony katalog przestępstw (to znaczy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości). Wszystkie warunki, które były niegdyś wymagane takie jak: odpowiednie wykształcenie wyższe oraz zdanie egzaminu państwowego zostały zniesione. Z punktu widzenia klientów perspektywa powierzenia finansów swojej firmy osobie bez odpowiedniego przygotowania jest z pewnością nieprzyjemna i budzi podejrzenie, że sprawy księgowe firmy mogą trafić do osoby, która nie posiada rzetelnej wiedzy. Aktualnie rynek jest przesycony biurami księgowymi, dlatego warto rozważnie decydować się na współpracę i wybierać tylko miejsca sprawdzone i cieszące się renomą w branży. Szukając usług księgowych wysokiej klasy zawsze umawiaj się na spotkanie i skrupulatnie sprawdzaj, czy trafiłeś na kompetentnego księgowego. Niewątpliwie warto znaleźć biuro księgowe prowadzone przez osobę, która uwiarygodniła swój profesjonalizm oraz ogromną wiedzę zdobywając Certyfikat Ministra Finansów.

 

Renomowane biuro księgowe w województwie lubelskim!

Jeżeli szukasz biura księgowego w Lublinie i okolicach, które cieszy się zaufaniem klientów, znalazłeś się w odpowiednim miejscu. Abaka System oferuje szeroki zakres usług księgowych świadczonych przez rzetelnego fachowca, posiadającego ważny certyfikat Ministra Finansów, który potwierdza jego kompetencje i ogromną wiedzę. Biuro księgowe Abaka System gwarantuje indywidualne i elastyczne podejście do klienta, życzliwą atmosferę i opiekę profesjonalisty, który chętnie służy radą. Nie ryzykuj współpracy z biurami księgowymi w Lublinie, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji i certyfikatów potwierdzających ich uprawnienia! Postaw na najlepszych w branży, a zyskasz komfort i poczucie bezpieczeństwa!